PATTERITERMOSTAATTI UPONOR T-162 SMATRIX WAVE

173.95 (138.61 alv 0%)

Kuvaus

Tuotekoodi
2024509
Uponor Smatrix Wave Pulse -patteritermostaatti T-162
Uponor Smatrix Wave Pulse -patteritermostaatti T-162Uponor Smatrix Wave Pulse -patteritermostaatin avulla patterilämmitystä voidaan säätää Smatrix Pulse -järjestelmällä. Patteritermostaatti liitetään keskusyksikköön, jolla voidaan ohjata enintään 24 patteria. Kun järjestelmä yhdistetään vielä huonetermostaattiin, tapahtuu lämpötilan mittaus tarkasti juuri oikeassa huoneessa. Patteritermostaatin mukana tulee sopivat adapterit yleisimpiin patteriventtiileihin eli sisäkierteelliset M30 ja M28 sekä kuusioruuveilla kiinnitettävä adapteri.

Mitat

  • leveys: 69 mm
  • korkeus: 51 mm
  • syvyys: 99 mm

Uponor Smatrix PulseSmatrix Pulse on Uponorin kehittämä säätöjärjestelmä, jolla ohjataan lattialämmitystä ja lattiaviilennystä. Lattialämmityksen ohjausjärjestelmän avulla asunnon lämpötilaa voidaan ohjata huonekohtaisesti. Järjestelmä on tehokas eli se kuluttaa vähemmän energiaa mukavuudesta kuitenkaan tinkimättä. Lämmönsäätöjärjestelmässä on automaattinen tasapainotus eli sen kanssa ei tarvita perinteistä piirikohtaista tasapainotusta. Lattialämmitys ja lattiaviilennys ovat tehokas ratkaisu huoneistojen lämmönsäätelyyn, sillä niiden avulla haluttu lämpötila välittyy tasaisesti koko huoneeseen. Lämmönsäätöjärjestelmän säätöalue on +5 °C – +35 °C.

Uponor Smatrix Pulse -säätöjärjestelmästä voidaan rakentaa tarpeisiin soveltuva kokonaisuus yksinkertaisesta perusjärjestelmästä aina älykkääseen järjestelmään, joka mahdollistaa muun muassa puheohjauksen ja etäkäytön. Uponor Smatrix Pulse -järjestelmä koostuu kohteen tarpeiden mukaisesti keskusyksiköstä ja tarvittaessa keskusyksikön lisäosasta, valinnaisesta web-moduulista, huonetermostaateista ja toimilaitteista. Järjestelmän sydän, keskusyksikkö, saa termostaateilta tiedon lämmitys- tai viilennystarpeesta ja ohjaa tämän mukaisesti toimilaitteiden toimintaa. Web-moduulin avulla järjestelmän säätöjä ja asetuksia voidaan hallita kätevästi Uponor Smatrix Pulse -sovelluksella. Järjestelmän käyttöönotto on yksinkertaista ja helppoa.

Uponor Smatrix Wave PulseSmatrix Wave Pulse on langaton versio Pulse-säätöjärjestelmästä. Langattomaan lämmönsäätöjärjestelmään voidaan yhdistää neljä keskusyksikköä. Yksi keskusyksikkö voi puolestaan ohjata kuutta huonetermostaattia ja kahdeksaa 24 V toimilaitetta. Wave-huonetermostaatit toimivat langattomasti hyödyntäen sub-GHz-taajuutta keskusyksikkönsä kanssa viestimiseen.

Langaton Smatrix Wave Pulse -järjestelmä sopii seuraavien lämmitys- ja viilennysmuotojen ohjaamiseen:

  • vesikiertoinen lattialämmitys
  • sähköinen lattialämmitys
  • Uponor-patteriventtiilit
  • lattiaviilennys
  • puhallinkonvektorit
  • kattojäähdytys (kaksi-/neliputkinen)

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Vain kirjautuneet asiakkaat -jotka ovat ostaneet tuotteen- voivat kirjoittaa tuotearvion.